کارهایی که هر کودک تا قبل از ۱۲سالگی باید انجام دهد

در روزگاری نه چندان دور پاره شدن سر زانوهای شلوار پسربچه‌ها، لباس‌های گلی و خاکی، زمین خوردن‌ها، زخم‌ها و سر شکستن‌ها همه بخشی از نگرانی هر روزه پدر و مادرهایی بود که صاحب فرزندان کوچک بودند اما با آمدن بازی‌های کامپیوتری و رواج زندگی آپارتماننشینی دیگر خبری از بازی‌های گذشته و هیاهوی کودکان نیست. تحقیقات نشان می‌دهد شعاع حرکتی کودکان در طول 40 سال گذشته نزدیک به 90 درصد کاهش داشته است. در گذشته کودکان ساعت‌ها در فضاهای باز و وسیع بازی می‌کردند اما امروزه این فضاها به اتاق‌ها و آپارتمان‌های کوچک محدود شده است. بی‌تحرکی بچه‌ها تا جایی پیش رفته که متخصصان سلامت کودکان فهرستی از کارهایی را تهیه کرده‌اند که کودکان باید تا قبل از رسیدن به 12 سالگی آنها را امتحان کرده باشند. با کامل کردن این فهرست می‌توان مطمئن بود، کودک شما حداقل بخشی از مهارت‌های لازم در زندگی خود را پیدا کرده و حداقل لذت را از دوران کودکی خود برده است.این فهرست ابتدا شامل 400 پیشنهاد مختلف بود که با انجام تحقیقاتی روی هزاران پدر و مادر و یادآوری خاطرات گذشته آنها از بازی کردن به دست آمد. 
1. بالا رفتن از درخت
2. چادر زدن در طبیعت
3. غلتیدن از روی یک تپه سرسبز
4. دویدن زیر باران
5. ساختن و به هوا فرستادن یک بادبادک
6. ماهیگیری با تور و قلاب
7. خوردن سیبی که مستقیما از شاخه یک درخت جدا شده باشد
8. برف بازی کردن
 9. کشیدن نقشه گنج
10. گل بازی کردن
11. ساختن سد برابر جریان آب
12. بازی کردن در شن‌های کنار دریا
13. پریدن از روی طناب (طناب بازی کردن)
14. خوردن توت فرنگی و تمشک در طبیعت
15. رفتن به یک جزیره
16. تماشای طلوع آفتاب
17. بالا رفتن از یک کوه بلند
18. رفتن به پشت یک آبشار
19. غذا دادن به حیوانات و پرندگان
20. شکار حشراتی مانند پروانه
21. دیدن حیوانات وحشی حتی در باغ‌وحش
22. رفتن به فضای سبز و طبیعت هنگام شب
23. کاشتن یک گل و پرورش آن
24. شنا کردن در رودخانه
25. قایق سواری کردن
26. روشن کردن آتش بدون کبریت
27. پیدا کردن مسیرهای مختلف روی نقشه و استفاده از قطبنما
28. درست کردن غذا روی آتش
29. پیدا کردن مختصات مکانی با کمک جی‌پی‌اس موبایل 
30. ساختن یک خانه جنگلی
/ 2 نظر / 58 بازدید
محمد

"رفتن به یک جزیره" این کار هر کودک است!!!! شاید از هر 1000 کودک سه نفرشان به جزیره رفته باشند! و یا شاید خود کودک در جزیره به دنیا آمده و بزرگ شده باشد!! "روشن کردن آتش بدون کبریت" این مال آدم بزرگها،آنهم در مناطق جنگلی هست و کار هر کودک نیست! کودک معنای "جی پی اس" و قطب نما را به هیچوجه نمی داند و کارهائیکه انجام می دهد صرفا به واسطه مشاهده و تقلید برداری است! کودکان تقلیدمی کنند هر رفتار و گفتار و کردار بزرگسالان اطراف خود را من خنده ام گرفت از چند مورد این کارهای کودکان!!!

محمد

داخل کردن اجسام نوک تیز در دهان و یا پریز برق خانه، کار هر کودک است ساختن خانه کار هر کودک است و کودک معنای جنگل را نمی داند؛ چه برسد به خانه جنگلی کاشتن گل!!!!!1 کاشتن را که نه! ولی خراب کردن و درآوردن گل را به خوبی بلندند مثل اینکه شما اصلا بچه بزرگ نکردید( بچه خودتان یا خواهر و برادرتان و یا بچه فامیل) و با اصول و قواعد این کار آشنا نیستید بهتر است به جای کپی و پیست کردن مطالب، کمی در مورد آنها فکر کنید